مزایای استفاده از آجر

مزیت های زیادی وجود دارند که باعث می شوند از آجرها به عنوان مصالح ساختمانی در بخشی از عملیات ساخت و ساز مورد استفاده قرار گیرند. پارامترهایی که در ادامه این مطلب بیان می کنیم، فواید استفاده از انواع آجر در ساختمان ها هستند.
زیبایی: آجرها مصالحی با ظاهری متنوع و طبیعی هستند و بافت های مختلفی را می توان در آن ها ایجاد کرد. زیبایی خارجی یک ساختمان را می توان با استفاده از انواع آجرنما دوچندان نمود.
استحکام: در فرآیند تولید انواع آجر از روش های حرارتی قوی و اِعمال فشار استفاده می شود به همین دلیل، بافت آجر بسیار محکم است و آجرهایی که تحت فشار و حرارت های بالا تولید شده اند، قوی تر هستند.
خلل و فرج (تخلخل): توانایی انتشار و جذب رطوبت، یکی از مزیت های مهم آجرنما و سایر انواع آجر است. به واسطه این خاصیت مهم، دما و میزان رطوبت داخل آجر و به دنبال آن، در کل سازه تنظیم می شود.
مقاومت در برابر حریق: انواع آجرنما پایداری بالایی در برابر آتش سوزی، دمای زیاد و حریق دارند؛ اکثر آجرنماها می توانند تا حدود ۶ ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت داشته باشند؛ البته خصوصیت مقاومت حرارتی آجرنما در صورتی در حداکثر میزان خود می باشد که تمام مراحل تولید آجر به دقت و با رعایت اصول استاندارد انجام شده باشند.
عایق صوت: انواع آجرنما، عایق بسیار خوبی برای صدا هستند. یک آجرنمای معمولی با ضخامت ۵/۴ اینچ می تواند برای ۴۵ دسی بل صوت، و آجرنما با ضخامت ۹ اینچ برای ۵۰ دسی بل صوت، به عنوان عایق بسیار خوب عمل نماید.
ظرفیت تبادل گرمایی قوی: انواع آجرنما در مقایسه با سایر مصالح ساختمانی از خصوصیات حرارتی بسیار مناسبی برخوردار است به طوری که آجرنما را می توان یک عایق حرارتی به شمار آورد. انواع آجرنما قابلیت نگهداری حرارت زیاد را در بافت خود دارند و به این جهت می توانند به تنظیم و تثبیت دمای داخلی سازه و ساختمان کمک بسزایی نمایند؛ از طرف دیگر، آجرنما از اتلاف انرژی و حرارت جلوگیری می کند؛ آجرنما می تواند حرارت داخل بافت را به طور تدریجی به صورت گرما آزاد کرده و به این ترتیب در مصرف انرژی نیز صرفه جویی کند. آجرنما در مقایسه با چوب، تا حدود ۳۰ % موجب جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی می شود.
مقاومت در برابر سایش: انواع آجرنما با توجه به ترکیب مواد اولیه، مقاومت بسیار بالایی در برابر سایش و فرسایش دارند. عوامل محیطی مانند سرما و گرمای شدید، عوامل اسیدی، طوفان، گرد و غبار هوا و … در بافت آجرنما تأثیر ندارد.
دوام و طول عمر بالا: انواع آجرنما، مصالح ساختمانی بادوام و قوی هستند و به جرأت می توان گفت، آجرنما، قوی ترین مصالح ساختمانی است که بشر توانسته است تا کنون بسازد.
تنوع مدل و کاربری: انواع آجرنما، تنها مصالح ساختمانی هستند که در رنگ ها، ابعاد، شکل و هندسه متفاوتی تولید می شوند و هر کدام برای یک نوع کاربرد مناسب هستند. انواع اجرنمای قهوه ای، زرد، آجرنمای توخالی، متخلخل و … در موارد گوناگونی به کار می روند. انتخاب یک آجرنمای مناسب می تواند جلوه زیبایی در بنا یا ساختمان ایجاد کند.
خوش نما صفاهان، کلیه محصولات کارخانه آجر نما اصفهان را ارائه می‌کند. البته کارخانه آجری که محصولات آنها با کیفیت بوده و در عین حال قیمت مناسبی نیز داشته باشند، در اولویت فروش هستند.

کامنت‌ها بسته شده‌اند.